moška neplodnost
kakovost semena
Kakovost semena je merilo plodnosti pri moškem in kaže na sposobnost semenčic v semenski tekočini, da oplodijo jajčno celico.
Kakovost semena je vezana tako na količino, gibljivost kot kakovost semenčic:
Gibljivost semenčic je pomemben faktor za uspešno gibanje po ženskem reproduktivnem traktu. Če semenčice niso dovolj hitre, ne uspejo priti do jajčeca.
Gibljivost razdelimo v 3 kategorije:
- progresivno gibanje – gibanje v smeri
- ne-progresivno gibanje – lokalno gibanje, navadno je to gibanje v krogih
- nepremičnost – ni gibanja
Najpomembnejši faktor je gibanje v smeri. Gibljivost obravnavamo kot normalno, če se več kot 32 % semenčic giblje progresivno oz. v smeri.


Koncentracija semenčic
Pri oceni plodnosti imata koncentracija in število semenčic pomembno prognostično in diagnostično vrednost. Povesta, koliko semenčic se izloči med spolnim odnosom. Število kaže na sposobnost tvorbe semenčic, zaloge semenčic v obmodku kot tudi prehodnost sistema kanalčkov.
Morfologija (oblika)
Za ugotavljanje plodnosti je oblika semenčic izjemnega pomena. Pod mikroskopom uporabljajo različne kriterije in klasifikacijski sistem za obravnavo morfologije človeških semenčic za poškodbe glave, osrednjega dela ter repa.
Morfologijo označimo kot normalno, če je povprečno število semenčic z normalno obliko več kot 4 %.
Vitalnost
Za oceno sposobnosti preživetja se analizira odstotek živih semenčic v ejakulatu.
Za oceno kakovosti semena se izvede spermiogram (povezava). Ocenjevanje se izvede v skladu s smernicami Svetovne zdravstvene organizacije (SZO ali WHO) iz leta 2010. Mejne vrednosti so navedene v priloženi tabeli.


Kakšen je lahko izvid spermiograma?
Normozoospermija
Vsi izmerjeni parametri so v mejah normale.
Po SZO (Svetovna zdravstvena organizacija) kriterijih iz leta 2010 so mejne vrednosti za normalen izvid:
Mejne vrednosti predstavljajo najnižje še sprejemljive vednosti, da see vzorec semena obravnava kot normalen oz. zadosti kvaliteten.
Hipospermija
Količina ejakulata oz. semenske tekočine je manjša od 1,5 mililitra. Najpogostejši vzrok je retrogradna ejakulacija – ko se seme vrača nazaj v mehur, namesto, da bi potovalo skozi sečnico navzven. Lahko je npr. posledica jemanja zdravil za benigno povečanje prostate.
Oligozoospermija
Stanje, ker je število semenčic manjše od običajnega. Oligozoospermijo je lahko blaga, zmerna, huda ali ekstremna. Ekstremno oligozoospermijo imenujemo tudi kiroptozoospermija. Pogosto z zmanjšanjim številom semenčic sovpadajo tudi druge težave z zdravjem semenčic, vključno s slabo gibljivostjo in morfologijo.
Obstaja veliko možnih vzrokov za nizko število semenčic
Včasih vzroka ni mogoče odkriti. V tem primeru govorimo o idiopatski oligozoospermiji.
Oligozoospermija je najpogostejši vzrok za subfertilnost pri moških. Moški z blago ali zmerno oligozoospermijo je lahko še vedno sposoben zaploditi lastnega otroka, vendar pa je z zmanjšanim številom semenčic, zmanjšana tudi verjetnost, da par uspešno zanosi oz. je čas, potreben za zanositev, lahko podaljšan.
Astenozoospermija
Stanje, kjer gre za nenormalno gibljivost semenčic.
Običajno se slaba gibljivost pojavlja skupaj z nizkim številom semenčic. Vzroki za nizko število semenčic lahko privedejo tudi do slabe gibljivosti – izpostavljenost škodljivim, nevarnim snovem, slaba prehrana, bolezni, rekreativno uživanje drog, prekomerno uživanje alkohola ali kajenje, kot tudi nekatera zdravila.
Gibljivost v smeri je najbolj pomemben faktor oz. najboljše merilo plodnosti po naravni poti. Semenčice morajo prispeti v zadnjo tretjino jajcevoda, kjer se v ustreznih pogojih zgodi oploditev. Tako naj bi moški z manj kot 5 milijoni v smeri gibljivih semenčic imeli hudo obliko neplodnosti, tisti s 5-20 milijoni zmerno obliko, tisti z več kot 20 milijonov, pa naj bi imeli normalno kvaliteto semena. Prvo meritev količine v smeri gibljivih semenčic lahko izvedemo tudi doma s testi kakovosti semena, ki so sposobni ločiti v smeri gibljive od drugih semenčic. Priporoča se teste kakovosti semena, ki izrabljajo ti. swim-up tehniko, ki jo uporabljajo tudi v laboratorijih za pripravo semena za oploditev z biomedicinsko pomočjo.
Teratozoospermija
Stanje, kjer ima velik odstotek semenčic nenormalno morfologijo oz. obliko. Normalne, zdrave semenčice morajo imeti ovalno glavo z dolgim repom oz. bičkom. Nenormalne semenčice imajo lahko nenavadno oblikovano glavo, več kot eno glavo, nenavadno obliko repa ali več kot en rep. Če semenčice niso normalne oblike, težje oplodijo oz. ne morejo oploditi jajčne celice, saj se težje gibljejo oz. plavajo. Zato je slaba gibljivost povezana s slabo morfologijo.
Slabo morfologijo lahko povzročijo različni genetski vzroki. V redkih primerih je genetska mutacija vzrok za ti. globozoospermijo, pri kateri je glava semenčic okrogla, namesto ovalne oblike.
Oligoastenoteratozoospermija ali sindrom OAT
Stanje, kjer so vsi parametri semena nenormalni – slaba gibljivost, slaba morfologija in nizko število semenčic. Je najpogostejši vzrok moške neplodnosti. Ločimo jo na blago, zmerno in hudo. Vzroki za sindrom OAT:
Nekrozoospermija
Je zelo redko stanje, kjer so vse semenčice mrtve. V primeru, da so semenčice negibljive, a žive, jih je mogoče uporabiti v OBMP postopkih in jih z metodo IVF-ICSI injicirati v posamezne jajčne celice. V nekaterih primerih je možno izvesti biopsijo mod in na ta način pridobiti sicer nezrele semenčice, ki pa jih je mogoče po zorenju v laboratoriju uporabiti v postopku IVF-ICSI.
Azoospermija
Stanje, kjer v ejakulatu ni prisotnih semenčic (ali je prisotnih le nekaj). To je huda oblika moške neplodnosti.
Najpogostejši vzroki za azoospermijo so:
Aspermija
Stanje, kjer ni ejakulata, ne semenčic. Moški lahko normalno doživlja orgazme, vendar ejakulata ni. Temu se včasih reče “suhi orgazem.”
Aspermija se lahko pojavi zaradi:
Aspermija močno vpliva na plodnost moškega, vendar je še vedno mogoče, da ima tak moški biološkega otroka. V nekaterih primerih je vzroke aspermije mogoče zdraviti. Kadar to ni mogoče, se lahko z biopsijo mod pridobi semenčice. Te nezrele semenčice se nato lahko dozori v laboratoriju in se jih uporabi v postopku OBMP z izvedbo ICSI metode.
Če semenčice ni mogoče pridobiti iz mod ali so te neuporabne za oploditev jajčnih celic, je smiselno razmisliti o darovanem semenu.
Levkocitospermija
Stanje, kjer je v ejakulatu oz. semenski tekočini prisotno veliko število belih krvnih celic oz. levkocitov. To je znano tudi kot piospermija.
Pri levkocitospermiji semenčice niso nujno nenormalne, vendar lahko visoka koncentracija levkocitov povzroči poškodbe semenčic in tako zmanjša plodno sposobnost moškega.
Visoko število levkocitov pogosto nakazuje na okužbo, v nekaterih primerih tudi na avtoimuno bolezen.
FRAGMENTACIJA DNK
V približno 10 % normalnih spermiogramov je vzrok za nezmožnost zanositve ali ponavljajoče se spontane splave ti. FRAGMENTACIJA DNK oz. poškodba moškega genetskega materiala. Znano je, da je moška neplodnost povezana tudi s poškodbami genskega materiala. Večje kot je število semenčic s poškodovano DNK, manjša je verjetnost za zanositev. Naloga semenčic je varno prenašanje nosilca genetske informacije, DNK, do jajčeca. Bolj ko se veriga DNK razbije, težje je, da semenčica opravi svoje delo. Fragmentacija DNK se močno povečuje s starostjo moškega. Spontana splavnost pri žensk je povečana v primeru starejšega moškega partnerja in ni odvisna izključno od starosti ženske.
Na voljo so različne metode za oceno poškodbe DNK (indeks fragmentacije). To se opravi na posebno zahtevo s ti. FUNKCIONALNIM TESTOM SEMENČIC.
Kadar je slabša kakovost semena najverjetneje posledica povečanega oksidativnega stresa v semenski tekočini, se svetuje raba antioksidantov z dokazanim delovanjem na kakovost semena. To je smiselno pri: