Test na vaginalne okužbe je vaginalni test za samotestiranje, ki ga lahko opravijo ženske z vaginalnimi simptomi za lažje diagnosticiranje vzroka okužbe.
Zanesljivo prikazuje izmerjene spremembe pH vrednosti. Preprosto branje barvne karte. Varen in enostaven za uporabo zaradi posebnega aplikatorja. 5 testov v omotu. Za samotestiranje.
Vaginalne okužbe so pogosta težava žensk vseh starostnih skupin. Najpogostejši vzroki vaginalnih okužb so bakterije, kvasovke in mikroorganizmi trichomonas (lahko tudi kombinacije teh mikroorganizmov). Način, kako uporabite test za samodiagnosticiranje vaginalnih motenj:
VSEBINA ŠKATLICE 5 higiensko zapakiranih testnih aplikatorjev za merjenje vaginalnih pH vrednosti
KORISTNE INFORMACIJE Kisla vaginalna pH vrednost od 3,8 do 4,4 je osnovni predpogoj za to, da vaginalni zaščitni sistem, lasten telesu, optimalno deluje. S tem se lahko učinkovito prepreči naselitev povzročiteljev bolezni in nastanek vaginalnih okužb. Najpomembnejša in najbolj naravna zaščita pred vaginalnimi težavami je torej zdrava vaginalna flora. Obstaja veliko dejavnikov, ki regulirajo sestavo in dinamiko mikrobnega vaginalnega ekosistema in ohranjajo naravno zaščitno funkcijo vagine. Centralni dejavnik pri tem predstavljajo lakto bacili (glej sliko 1).
Ob vplivu laktobacilov se glikogen, ki se sprošča iz celic zgornje stene nožnice prek sladkorja – glukoze razgrajuje vse do mlečne kisline. Pri tem v nožnici nastaja kislo okolje s pH vrednostjo od normalno 3,8 do 4,4. To kislo okolje v nožnici tvori učinkovito zaščito pred infekcijami, ker pretežna večina bakterij, ki povzročajo bolezni, pod takšnimi pogoji ne more uspevati. Fiziološka vaginalna pH vrednost je s tem odvisna od zadostne prisotnosti mlečne kisline.
pH vrednost v nožnici je podvržena nihanjem. Možni povzročitelji za spremembo vaginalne pH vrednosti so:
bakterijska vaginoza
(netipična naselitev bakterij v nožnici)
mešane bakterijske okužbe
spolno prenosljive bolezni
predčasni razpok
plodovega ovoja
pomanjkanje estrogena
postoperativne okužbe ran
pretirana intimna nega
terapija z antibiotiki
Stopnja se meri med „kislim“ ali „bazičnim“ tako, da se določi pH vrednost (pH 1 do 14). Čista voda ima pH vrednost 7,0 in je s tem nevtralna (niti kisla niti bazična).
Fiziološka in s tem normalna vaginalna pH vrednost (pH 3,8 do 4,4) je pomembna za telesu lastni vaginalni zaščitni sistem in za ohranitev zdrave vaginalne flore. Povišanje vaginalne pH vrednosti na vrednosti nad 4,4
zmanjšuje kakovost življenja prizadetih žensk,
predstavlja znatno zdravstveno tveganje,
povečuje nevarnost prezgodnjega poroda.
Motnja vaginalnega mikroekološkega ravnotežja (npr. disbioza) je pogosto povezana s povišano pH vrednostjo. Vaginalne pH vrednosti, ki so višje od 4.4, lahko vodijo do večjega števila ginekoloških težav in zapletov.
ZDRAVO SKOZI NOSEČNOST Pri pribl. 15 – 20 % vseh nosečnic se diagnostificira bakterijska vaginoza (BV).
S tem naraste tveganje za:
prezgodnji porod,
horioamnionitis (infekcija plodovih ovojev in plodovnice),
zgodnji razpok plodovega ovoja,
vročino med porodom,
endometritis post partum (vnetje maternične sluznice po porodu),
bakterijsko infekcijo zarodka.
S pomočjo rednega merjenja lastne vaginalne pH vrednosti lahko nosečnice znižajo tveganje za okužbo. Merjenje vaginalne pH vrednosti je sestavni del programa za preprečevanje prezgodnjih porodov po prof. E. Saling-u.
INTIMNA NEGA S PH RAVNOVESJEM 20 – 30 % vseh žensk v ginekološki ambulanti toži o vnetjih nožnice z različnimi tegobami:
srbenje
pekoč občutek
suhost
povečan izcedek
neprijeten vonj
disbioza vaginalnega okolja
Eden od možnih vzrokov za take težave je lahko pretirana ali napačna intimna higiena (prepogosto vaginalno prhanje ali napačni izdelki za higieno). S pomočjo pH-balance se pravočasno prepoznajo zdravstvene težave na intimnem področju ženske.
KDAJ JE UPORABA SMISELNA?
pri bakterijski vaginozi (netipična naselitev bakterij v nožnici)
pri sumu na disbiozo
po protiinfekcijski terapiji (npr. zdravljenju z antibiotiki)
v okviru preventivnih pregledov
med nosečnostjo
pri poznanem povečanem tveganju za prezgodnji porod
po seksualnem kontaktu z novim partnerjem
ob nastopu težav v intimnem področju (pekoč občutek, srbenje, neprijeten vonj, izcedek)
pred vaginalnimi kirurškimi posegi in po njih
MAJHEN TRUD – VELIKA KORIST Redna uporaba pH-balance zanesljivo omogoča odkrivanje motene vaginalne flore (npr. disbioze).
Priporočamo vam, da merjenje opravite dvakrat tedensko. S tem se lahko tudi v času med posameznimi termini za preventivne ginekološke preglede prepričate, ali je pH vrednost vaše nožnice ustrezna Merjenje lahko opravite tudi pogosteje. To se priporoča predvsem, če ste že med nosečnostjo imeli težave zaradi okužb nožnice ali če ste imeli celo prezgodnji porod, pa tudi, če v okviru svoje intimne nege pogosteje trpite zaradi težav v intimnih predelih, kot npr. srbenja, pekočih občutkov, neprijetnega vonja ali povečanega izcedka.
Navodilo za uporabo pH barvna skala (na hrbtni strani testnega zavoja)
PRINCIP TESTIRANJA
pH-balance je zanesljiva, higienska metoda brez bolečin za določanje vaginalne pH vrednosti. Takoj ko pH merilna cona na aplikatorju pride v stik z vaginalnim izločkom, nastane barvna sprememba, ki se lahko primerja z vrednostjo na barvni lestvici. Ta vrednost je rezultat testa.
pH-balance je registriran medicinski pripomoček.
Gre za približno 8 cm velik vaginalni aplikator z vgrajenim merilnim trakom za pH. Vaginalni aplikator sestavljata okrogla cona za prijemanje in približno 5 cm dolg nastavek za vlaganje v obliki tubusa. Na konici nastavka za vlaganje se na eni strani nahaja odprtina, podobna oknu, v kateri je indikatorska površina pH paličice (pH merilna cona).
Okrogla cona za prijemanje služi za varno prijemanje vaginalnega aplikatorja. Vaginalni aplikator se vloži pribl. 1 do 3 cm globoko v nožnico in pri tem se pH merilna cona blago potisne proti zadnji vaginalni steni. Pri tem se pH merilna cona navlaži z vaginalnim izločkom. Zatem se vaginalni aplikator izvleče iz nožnice in se odčita pH vrednost.
IZVEDBA TESTA Določanje vaginalne pH vrednosti poteka povsem preprosto in popolnoma brez bolečin. Sprostite se in zelo natančno sledite korakom postopka, ki so opisani v nadaljevanju.
Pred začetkom testa si umijte roke.
Odprite škatlo, vzemite ven en test in odprite folijo. Aplikator primite samo na okrogli coni za prijemanje.
Držite aplikator na coni za prijemanje med palcem in kazalcem, kot je prikazano na sliki Palec naj se vedno nahaja na tisti strani vaginalnega aplikatorja, na kateri ni pH merilne cone. Če boste vaginalni aplikator uporabljali tako, bo vsak test opravljen pravilno.
Preprečite, da bi pH merilna cona prišla v stik z drugimi tekočinami.
Postavite se v sedeč položaj z razmaknjenimi koleni ali pa postavite eno nogo na sedež straniščne školjke ali na neko drugo trdno površino.
S prosto roko blago razprite vaginalno odprtino tako, da previdno razprete zunanje sramne ustnice.
Vaginalni aplikator blago potisnite v nožnico, podobno kot da bi uporabljali tampon (glej sliko 2; približno 1 do 3 cm globoko– vendar ne globlje kot do okrogle cone za prijemanje). Vlaganje vaginalnega aplikatorja je popolnoma neboleče.
Sedaj pritisnite vloženi aplikator z blagim pritiskanjem za približno 10 sekund proti zadnji steni nožnice (v smeri zadnjične odprtine), da se bo pH merilna cona dobro navlažila. Zadostno navlaženje je zelo pomembno za analizo testa.
Zatem vaginalni aplikator previdno izvlecite iz nožnice.
ODČITAVANJE IN OCENA TESTNEGA REZULTATA Takoj po umiku vaginalnega aplikatorja iz nožnice odčitajte rezultat, dokler je merilna cona še vlažna. Primerjajte barvo pH merilne cone z barvno lestvico in si zapišite vrednost, ki izgleda najbolj podobna izmerjeni pH vrednosti. Po analizi uporabljeni aplikator odložite v normalne gospodinjske odpadke.
POMEMBNO: V primeru, da pH merilna cona po izvedbi testa ne prikazuje enotne barve, pomeni, da test ni bil opravljen pravilno. Možen vzrok za to je, da pH merilna cona ni bila zadostno navlažena z vaginalnim izločkom. V tem primeru lahko meritev ponovite z istim vaginalnim aplikatorjem. Lahko pa uporabite tudi nov test.
Za analizo testa uporabite samo priloženo barvno lestvico!
Normalno področje: Vaginalne pH vrednosti v območju med 4,0 in 4,4 ležijo v normalnem/ zdravem področju. Barva indikatorja je rumenkasta.
Vaginalne pH vrednosti iznad 4,4 ležijo izven normalnega/zdravega področja. Barva indikatorja je temnejša in prehaja v rjavo-zeleni barvni ton.
KAJ STORITI, ČE PH VREDNOST NE LEŽI V OBMOČJU NORMALNEGA? Če Vaša pH vrednost ne leži v območju normalnega, to še ni razlog za skrbi. V tem primeru prosimo, da nekaj ur pozneje ali naslednji dan ponovite meritev.
V primeru, da pH vrednost potem še ne bi bila v območju normalnega, se o rezultatu testa pogovorite s svojim zdravnikom, da bi se odkril vzrok povišane pH vrednosti. Prosimo, mislite na to, da lahko veliko število dejavnikov začasno spremeni vaginalno pH vrednost, ne da bi pri tem šlo za neko bolezen (glej tudi „Pomembni napotki“).
Pri naslednjih simptomih in v primeru, da vaginalna pH vrednost ponovno ne leži v območju normalnega, bi se morali vedno posvetovati z zdravnikom:
krvavitve, tudi mazne krvavitve • sum na puščanje plodovnice
težave, podobne menstruaciji • vročina
pekoči občutki pri uriniranju • srbenje ali pekoč občutek v nožnici
povečan izcedek • neprijeten vonj, ki spominja na vonj po ribah
ZMOGLJIVOSTNI PODATKI Merilno področje: Merilno območje naprave Geratherm pH-Balance obsega pH vrednosti od 4,0 do 7,0. Diagnostična občutljivost in specifičnost: Za detekcijo diagnostične občutljivosti in specifičnosti so bile uporabljene puferne raztopine in meritve v primerjavi s pH- metrom. Občutljivost je znašala 100%, specifičnost 86,4%. Dokazilo delovanja: študija na uporabnicah je bila opravljena v dveh delih.
V prvem delu s 56 udeleženkami je bil določena samo pH vrednost dveh slepih vzorcev. V drugem delu z 20 udeleženkami je bila razen slepih vzorcev določena tudi lastna vaginalna pH vrednost. Cilji študije so bili preverjanje razumljivosti navodila za uporabo, težavnost izvedljivosti ter lahke uporabnosti testa in preverjanje, ali nestrokovna oseba lahko semikvantitativno določati pH vrednosti.
Rezultat je pokazal, da je bila natančna pH vrednost slepih vzorcev prepoznan v 96 oziroma 97 %. Odstopanja od absolutne pH vrednosti so ležala praviloma za eno stopnjo višje ali nižje.
pH območje je bilo v vseh primerih pravilno zaznano.
Navzkrižne reakcije: Kot možne interference so bila uporabljena zdravila, bilirubin in albumin ter drugi metaboliti. Navzkrižna reakcija se je pokazala s hemoglobinom.
POMEMBNI NAPOTKI
Vsak aplikator uporabite samo enkrat.
Uporabljajte samo v skladu z namembnostjo, ne zaužijte.
Z aplikatorjem se določa samo pH vrednost, ne dokazuje pa se okužba.
Kisla pH vrednost ne more 100%-no preprečiti okužbe. V primeru, da kljub normalni pH vrednosti začutite težave, se obrnite na svojega zdravnika.
Testa ne uporabljajte po poteku datuma uporabnosti (glej datum na škatlici).
Določeni dogodki lahko začasno spremenijo pH vrednost nožnice in vodijo do napačnih rezultatov. Zato prosimo, da pri opravljanju testa/meritvi upoštevate naslednje omejitve:
meritve ne opravljajte pred potekom 12 ur po spolnem odnosu,
meritve ne opravljajte pred potekom 12 ur po uporabi vaginalnih terapevtskih sredstev (vaginalne svečke, krema, gel itd.),
meritev opravljajte šele 3 – 4 dni po koncu menstruacije (periode), če test uporabljate izven nosečnosti,
meritve ne opravljajte pred potekom 15 minut po uriniranju, ker bi ostanki urina lahko vplivali na rezultat testa.
Ne prhajte in ne umivajte intimnega področja neposredno pred merjenjem.
Nikoli ne začenjajte neke terapije, preden se o rezultatu testa ne pogovorite s svojim zdravnikom.
Pri nestrokovni uporabi testnega aplikatorja lahko pri nedolžnih ženskah pride do defloracije (raztrganje himena = deviške kožice), podobno kot pri uporabi tampona.
SKLADIŠČENJE Test hranite v zaprti zaščitni vrečici pri sobni temperature in izven dosega otrok.